Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące sztucznej inteligencji
Informatycy pracują obecnie nad oprogramowaniem, które można będzie nazywać sztuczną inteligencją czyli programem, który potrafi samodzielnie rozwiązywać problemy, uczyć się, zdobywać wiedzę za pomocą rozwiązywania zaawansowanych problemów.
Mogą być to programy techniczne, związane z obsługą maszyn, gdzie oprogramowanie może przewidywać awarię na podstawie różnych przesłanek, które występowały wcześniej przed awarią maszyny.
Jak działa oprogramowanie oparte na AI?
Sztuczna inteligencja to oprogramowanie, które będzie zbierało różnego rodzaju dane, na których następnie może pracować, ćwiczyć, uczyć się. W ten sposób można stworzyć przykładowo chat boty, które będą odpowiadały klientom na najczęściej zadawane pytania, co może znacznie ułatwić pracę obsługi, pomocy technicznej. Programowanie systemów inteligentnych to nowe obszary, nie zawsze wynik jest jednoznaczny, nie zawsze będziemy mogli przewidzieć, w jaki sposób do końca zachowa się maszyna, która będzie podlegała procesowi uczenia się. Jest to trudne ze względu na możliwość wystąpienia różnych danych, nieprzewidzianych sytuacji, które będą wpływały na decyzję oprogramowania.
Projektując systemy AI należy pamiętać o zagadnieniach związanych z prawem autorskim, prawem do technologii, własności intelektualnej. Oprogramowanie, które działałoby w sposób nieograniczony, mogłoby w pewien sposób pozyskiwać dane osób, tworzyć przykładowo bazę danych służącą do wysyłania wiadomości reklamowych, co mogłoby powodować konflikty z prawem, obowiązującymi przepisami. Warto zwrócić uwagę na normy europejskie, które opisują zasady, których powinni trzymać się programiści pracujący przy sztucznej inteligencji. W 2001 roku Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenie, które dotyczy rozwoju sztucznej inteligencji. Jest to dokument, który ma za zadanie uregulować kwestie oprogramowania wprowadzonego do obrotu na terenie Unii Europejskiej, jednak dokument ten nie posiada mocy prawnej.
„Obecnie w Polsce i w UE nie mamy powszechnie obowiązujących reguł (ustaw, rozporządzeń czy dyrektyw UE), które jednoznacznie przesądzałyby, co wolno, a czego nie wolno przy tworzeniu i wykorzystywaniu sztucznej inteligencji.” – Maciej Kubiak.
W przyszłości zostaną ustalone odpowiednie ustawy, które określają wytyczne dla twórców oprogramowania, które będą dotyczyły kierunków rozwoju sztucznej inteligencji, dozwolonych metod, spraw związanych z etyką, ochroną danych osobowych, czy też innymi problemami, które mogą wystąpić w przypadku oprogramowania inteligentnego.