Wpływ temperatury na przechowywanie warzyw i owoców
W przypadku kiedy posiadamy duże gospodarstwo rolne, na którym hodujemy dużo owoców i warzyw, z pewnością dobrym pomysłem może okazać się chłodnia, dzięki której będziemy mogli przechowywać nasze płody rolne przez dłuższy czas.
Ma to bardzo dużą zaletę, ponieważ czasem ceny warzyw i owoców będą rosły, zatem sprzedaż ich po kilku miesiącach od zbiorów będzie bardzo dobrym pomysłem. Pamiętajmy także, że ceny w czasie zbiorów są najniższe, dlatego też przechowalnia będzie bardzo dobrym pomysłem. Mogą być to konstrukcje stalowe, które zostaną dodatkowo izolowane, dzięki czemu będą mogły posłużyć jako chłodnie. W tego typu rozwiązaniach stosuje się różnego rodzaju izolacje, może być to nowoczesna izolacja piankowa, która bardzo dobrze wnika we wszystkie szczeliny, izolujący bardzo dobrze budynek. Należy pamiętać o tym, iż temperatura w środku będzie znacznie niższa niż na zewnątrz, dlatego też potrzebne będą odpowiednie agregaty, dzięki którym będzie można wytwarzać zimne powietrze. Zostanie ono także schłodzone za pomocą odpowiednich środków, oczywiście sama temperatura to nie wszystko, trzeba będzie zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Często warzywa będą potrzebowały wilgotności na poziomie 90 do 95%. Należy także zwracać szczególną uwagę na to, kiedy zostały zabrane warzywa, przyjmuje się, iż bardziej niedojrzałe okazy można przechowywać dłużej.
Przykładem mogą być zielone pomidory, które mogą poleżeć w chłodni więcej czasu niż dojrzałe warzywa.
Oczywiście także tutaj zależy dużo od temperatury, zasadniczo im temperatura będzie nieco niższa, tym możliwość przechowywania będzie dłuższa. Jednak nie możemy zapominać o tym, iż temperatura nie może być zbyt niska, może to doprowadzić do utraty swoich naturalnych właściwości przez warzywa i owoce. Dodatkowo różne odmiany mogą posiadać swoje indywidualne wymagania, tak jak w przypadku jabłek, dla różnych odmian będziemy stosowali inną temperaturę. Dlatego też przechowywanie jabłek nie jest rzeczą łatwą, będziemy musieli dobierać odpowiednią temperaturę dla każdej odmiany. Okres przechowywania w chłodni dla jabłek w zależności od temperatury to od kilku miesięcy nawet do jednego roku, dlatego w tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie magazynu, ponieważ w dłuższym okresie czasu możemy zyskać na cenie.