Różowe jeziora wyglądają spektakularnie
Z lekcji geografii dowiadujemy się, że zbiorniki wodne są oznaczone na mapie kolorem niebieskim. Ale natura lubi tworzyć dziwactwa, takie jak Lake Hillier w zachodniej Australii.
Jezioro Hillier ma zaledwie 600 metrów długości i nie robi na nikim wrażenia wielkością. Nie zrobi też wrażenia różnorodnymi rybami, bo żadne go nie zamieszkują. Lake Hillier zachwyci Cię swoim niespotykanym, różowym kolorem. Co więcej, leży tuż obok Oceanu Spokojnego, więc jeśli patrzysz na okolicę z góry, kontrast pomiędzy łagodnym różem jeziora a błękitem oceanu jest naprawdę uderzający. Powodem tego wyjątkowego koloru wody jest zjawisko, które wciąż nie jest w pełni zrozumiałe dla naukowców, chociaż większość podejrzewa, że ma to związek z obecnością mikroalg Dunaliella salina. Dunaliella produkuje karotenoidy, pigment występujący również w marchwi. Ale obecność bakterii halofilowych w skorupach solnych może być innym wyjaśnieniem. Może to również powodować reakcję między solą a wodorowęglanem sodu znajdującym się w wodzie. Jezioro Hillier odkrył po raz pierwszy w 1802 roku nawigator i kartograf Matthew Flinders, który pobrał próbki z jeziora i wspomniał o jego istnieniu w swoim dzienniku. Jezioro znajduje się na Middle Island, u wybrzeży Australii Zachodniej.
Jak wspomniano powyżej, jezioro Hillier jest dość małe, ma długość 600 metrów, a szerokość nie więcej niż 250 metrów. Jest otoczone przez drzewa eukaliptusowe oraz ocean w jego północnej części. Jego różowy kolor jest mniej zaakcentowany, gdy patrzy się z powierzchni, ale jest bardzo widoczny z góry. Jednak w przeciwieństwie do innych różowych jezior na całym świecie, jego woda jest ciągle wyraźnie różowa, nawet gdy jest w szklance. Możesz tego nie wiedzieć, ale różowe jeziora, chociaż są rzadki, zjawiskiem, występują w wielu miejscach na świecie, od Australii, przez Afrykę, aż po Amerykę Południową. Przez kilka lat wydobywano sól z jeziora, ale obecnie jest ono wykorzystywana wyłącznie do celów turystycznych. Woda w jeziorze jest czysta i nie powoduje szkód dla ludzkiej skóry, a alga Dunaliella salina jest również całkowicie nieszkodliwa.