Jak przeprowadzić polubowny proces rozwodowy?
Polubowny rozwód wymaga czasem pewnej formy mediacji, która pomoże nam uzyskać porozumienie z małżonkiem w wielu kwestiach, których nie musimy wywalczać przed sądem, o ile para dojdzie do ugody.
Proces ten jest sposobem na potencjalne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy oraz uniknięcie skomplikowanych kłótni między małżonkami przed sądem, co z pewnością wydłużyłoby postępowanie sądowe.
Dlaczego warto skorzystać z mediacji podczas rozwodu?
Jeśli chcemy wziąć rozwód, niezbędna jest pomoc doświadczonego prawnika, który zajmuje się prawem rodzinnym. Rozwód polubowny jest to procedura alternatywna, znacznie mniej formalna, z otwartym dialogiem i mniejszą walką o opiekę nad dziećmi, alimenty, podział majątku, wizyty u dzieci. Małżonkowie, którzy się rozwodzą, podczas mediacji próbują rozwiązać konflikty między sobą, uzgodnić wszelkie zobowiązania i wykorzystują proces sądowy do zakończenia małżeństwa. Jeśli roszczenia są rozsądne, zgodne z prawem i nie naruszają dobra dzieci, sąd zazwyczaj zgodzi się na wstępne ustalenia.
Z pewnością polubowny proces rozwodowy to szybsze załatwienie sprawy rozwodowej, co pomoże małżonkom pozostać w poprawnych stosunkach. Małżonkowie muszą pozostać gotowi do rozwiązania sprawy w ramach wspólnej procedury rozwodowej i chcieć pójść na kompromis w sprawie wyniku. Negocjacje są ważne, aby zapewnić lepszy wynik końcowy, na którym skorzysta cała rodzina. Dzięki polubownemu rozwodowi małżonkowie mogą sfinalizować rozwód i zgodzić się na alimenty, podział majątku i zakończenie sporów.
Mediacja w sprawach rozwodowych jest dobrowolna, ale obie strony muszą zachować gotowość do rozwiązania konfliktu, może w tym pomóc kancelaria prawna w Białymstoku. Rozwiązanie sporów są często możliwe, gdy oboje małżonkowie zgadzają się na komunikację bez kłótni i rozmawiają o sprawach najważniejszych po zakończeniu małżeństwa. Zatrudnienie prawnika, który udzieli informacji i zajmie się wszystkimi tematami, jest ważne, aby uzyskać rozwód szybciej i bez niepotrzebnego przedłużania całego procesu czy narażania się na stres.