Jak działa akumulator samochodowy?

Jak działa akumulator samochodowy?

Akumulatory samochodowe to elektryczne urządzenia magazynujące, które przekształcają energię chemiczną w energię elektryczną. Podstawy działania akumulatora samochodowego niewiele się zmieniły w ciągu 70 lat.

Akumulator w twoim samochodzie ma konstrukcję kwasowo-ołowiową, kwas lub elektrolit reaguje z ołowianymi płytkami wewnątrz akumulatora, wytwarzając prąd. Akumulator musi być odpowiednio dobrany do pojazdu. Dzisiejsze auta mają znacznie bardziej wymagające systemy elektryczne, które służą do zasilania wielu komputerów, modułów i akcesoriów i będą potrzebować baterii o wystarczającej mocy, aby systemy te działały poprawnie. Elektrolit akumulatora samochodowego składa się z kwasu siarkowego i wody. Kiedy akumulator rozładowuje się, dodatnie i ujemne płytki ołowiowe stają się siarczanem ołowiu, a elektrolit traci większość kwasu siarkowego, stając się głównie wodą. Podczas ładowania płytka naładowana ujemnie składa się z ołowiu i dwutlenku ołowiu, przy czym elektrolit odzyskuje kwasowość. Jeśli mieszkasz w chłodnym klimacie, warto zwrócić uwagę na ważny fakt. W temperaturach poniżej zera wiele akumulatorów może dostarczyć tylko około 50–60 procent swojej mocy, ponieważ proces chemiczny w ogniwach akumulatora jest w rzeczywistości spowolniony

.

Bezobsługowe akumulatory samochodowe są dziś prawie standardem w porównaniu do starszych wersji akumulatorów, które wymagały monitorowania poziomu elektrolitu i okresowego dodawania wody destylowanej.

Istnieje wiele akumulatorów jak przykładowo akumulatory żelowe, które uznawane są za bezpieczniejsze oraz pewniejsze. Przykładem są akumulatory ssb, które stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebujemy najwyższej jakości. Wykorzystywane są w przypadku systemów zapasowych podtrzymywania awaryjnego. Mogą przykładowo obsługiwać całe budynki w czasie przerwy w dostępie do energii dostarczanej z sieci. Są także stosowane w przypadku pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru czy też słońca. Wysoka niezawodność sprawia, że wykorzystywane są w szpitalach w urządzeniach służących do podtrzymywania życia.