Czy warto pożyczać przez internet?

Czy warto pożyczać przez internet?

Internet w ostatnich latach stał się dostępny właściwie dla każdego Polaka. To, w połączeniu z bardzo dynamicznym rozwojem branży finansowej sprawiło, że firmy pożyczkowe i banki coraz chętniej korzystają z połączenia internetu ze swoimi produktami. Podobnie stało się z pożyczkami i kredytami. Zarówno firmy pozabankowe, portale pożyczek społecznościowych jak i banki umożliwiają obecnie zaciągnięcie zobowiązania za pomocą internetu. Czy warto jednak to robić?

Korzystanie z tradycyjnego modelu rynku finansowego zakłada osobiste stawienie się w placówce, wypełnienie całej masy niepotrzebnych papierków i czekanie na decyzję. Nie powinna nikogo dziwić decyzja o tym, że niektóre firmy minimalizując koszty zdecydowały, że kredyt czy pożyczka mogą być nam udzielone bez konieczności wychodzenia z domu. Pionierem był tu mBank, który wprowadził tak zwaną ramową umowę kredytową, pozwalającą nam na zaciąganie zobowiązania poprzez złożenie wniosku przez internet i zaakceptowanie go hasłem jednorazowym. Podobne opcje zostały wprowadzone w niektórych firmach pożyczkowych – tylko tu taka umowa podpisywana jest w obecności kuriera zamiast w placówce banku ale nie jest to formalność niezbędna ponieważ pożyczka jest wcześniej przelana pożyczkobiorcy i niepodpisanie papierowej umowy nie unieważnia jej zawarcia. Przez internet czyli na konto bankowe można też otrzymać z pozabankowej firmy pożyczkę z komornikiem co ciekawe, mimo że konto bankowe jest przez komornika zajęte ale przysługuje kwota wolna o zajęcia, jednak tylko na koncie osobistym; na koncie firmowym kwota wolna nie jest zagwarantowana: https://pamietnikwindykatora.pl/konto-firmowe-a-kwota-wolna-od-zajecia-komorniczego/.

Jeszcze inaczej do tematu podchodzą portale pożyczek społecznościowych – w tym wypadku wszystko, począwszy od weryfikacji a na spłatach skończywszy, możemy wykonywać przez internet.

Dla klientów największą zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie ilości czasu, który jest poświęcany na pozyskanie pieniędzy. Wszystko możemy bowiem zrobić z domu czy biura i nawet w ciągu kilkunastu minut pieniądze mogą znaleźć się na naszym koncie. Jak pokazuje praktyka, nie wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem ani dla pożyczkodawców ani dla klientów. Wiąże się jednak ze zdecydowanie mniejszymi kosztami dzięki czemu banki czy firmy pożyczkowe mogą część oszczędności przerzucić na klienta, oferując mu tańsze niż konkurencja produkty.

Wszystko na to wskazuje, że w przyszłości takie podejście do rynku finansowego będzie się rozwijało. Internet stał się nieodłącznym naszego życia – podobnie zresztą jak kredyty i pożyczki. Bez wątpienia będziemy coraz częściej korzystali z takich produktów i podpisywanie umów przez internet stanie się dla nas codziennością. Możemy do tego przyzwyczajać się już dziś, korzystając z bardziej rozwiniętych technologicznie instytucji finansowych.