Na czym polega usługa hostingu?

Na czym polega usługa hostingu?

Gdy w początkach swojej działalności firma Netlifx stanęła przed wyzwaniem stworzenia serwisu internetowego, za pierwszą stronę zapłaciła milion dolarów. Dzisiaj stworzyć swoją stronę może każdy a koszt postawienia swojego serwisu jest minimalny. Jednym z aspektów własnego serwisu internetowego, który trzeba rozumieć jest hosting.

Co się właściwie dzieje, gdy przeglądamy Internet?

Wpisując adres strony internetowej w pasku przeglądarki wrzucamy żądanie do sieci. To, co możemy oglądać na ekranie naszego komputera zostaje pobrane ze znajdujących się w różnych lokalizacjach na świecie serwerów. Abyśmy mogli o każdej porze dnia i nocy przeglądać interesujące nas treści, serwery muszą pracować 24 godziny na dobę.
Łatwo sobie wyobrazić jak kosztownym i karkołomnym zadaniem byłoby utrzymywanie własnego serwera. Zdecydowana większość osób nie udźwignęłaby tego zadania z powodów finansowych, nie wspominając już o specjalistycznej wiedzy, która jest potrzebna do skonfigurowania serwera. Zasilanie komputerów przez całą dobę 7 dni w tygodniu również nie należy do prostych zadań. W przypadku jeżeli serwer ulegnie awarii, zawiesi się lub nastąpi przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej strona przestaje być widoczna w sieci.
Na szczęście te wszystkie problemy nie dotyczą przeciętnego internauty, gdyż na rynku funkcjonuje mnóstwo firm świadczących usługi hostingu. Co oznacza to tajemnicze pojęcie?

Czym jest hosting?

Hosting polega na udostępnianiu zasobów serwerów. Być może brzmi to jeszcze nieco niejasno, lecz wszystko stanie się z pewnością klarowne po przeanalizowaniu całego procesu.
Firma hostingowa posiada serwery z odpowiednio dużą pamięcią. Firma lub osoba prywatna, która chce stworzyć własny serwis internetowy zgłasza się do danej firmy hostingowej z prośbą o wydzierżawienie zasobów na serwerach.
Wszystkie pliki potrzebne do prawidłowego działania serwisu internetowego są przechowywane na serwerach firmy hostingowej. Za odpowiednią opłatą można dowolnie gospodarować pamięcią serwerów w określonym zakresie.

Czy hosting jest rzeczywiście konieczny?

Jak zostało opisane powyżej, hosting nie jest konieczny. Możemy pokusić się o postawienie własnego serwera. Jednak musimy wtedy rozwiązać wiele dodatkowych problemów: ilość dostępnego miejsca na dyskach, konieczność nieprzerwanego zasilania urządzenia, a to wiąże się z wymogiem posiadania UPS (zasilacza awaryjnego).
Natomiast hosting wykupiony w firmie zewnętrznej zazwyczaj nie wymaga dużych wydatków. Dla najprostszych zastosowań jest to koszt rzędu kilkunastu – kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Jeżeli nie jesteśmy jeszcze naprawdę dużym graczem, z wysokim zapleczem finansowym i działającym niezależnie na rynku to raczej nie ma się co zastanawiać. Hosting po prostu będzie opłacalny i na pewno wygodny taki jak https://www.kei.pl/hosting/.

Co jeszcze nam może zaoferować usługa hostingu?

Oprócz przechowywania plików naszej strony www serwery firm hostingowych oferują znacznie więcej.
Na serwerze może funkcjonować poczta elektroniczna. Wszystkie maile i kontakty są przechowywane u dostawcy hostingu. Certyfikaty bezpieczeństwa również zostają wyeksportowane na dyski usługodawcy. SSL ma za zadanie szyfrowanie danych wymienianych pomiędzy serwerem a użytkownikiem naszej strony internetowej.
Oczywiście, kolejną ogromną zaletą jest profesjonalnie i regularnie przeprowadzany backup. Domowy serwer może ulec zniszczeniu choćby w wyniku pożaru czy awarii. Warto wyeliminować tego typu ryzyko, dlatego hosting powinien być standardem.